Az ösztrogén anyagcsere támogatása…amikor túl sok az ösztrogén…
Az köztudott tény, hogy az aktuális „ösztrogén egyensúly” nagyon fontos, ha a reproduktív egészségről és a hormon egyensúlyról beszélünk. Ez a cikk az ösztrogén tudománya – mindent megtudhatsz belőle, ami fontos!
A rendszerszintű hormonális egyensúly elérése érdekében tudnod kell az ösztrogén tulajdonságairól, arról, hogy mi az útja és szerepe a szervezetben, és hogyan kell egyensúlyban tartani más hormonokkal a hormon egyensúly érdekében.
Az ösztrogén-dominancia, vagyis a relatíve megnövekedett ösztrogén arány a progeszteron szintjéhez képest (vagy a férfiak tesztoszteron szintjéhez viszonyítva), számos okból nagy problémát jelent a modern világban.
Az ösztrogéntermelés nagyobb lehet bizonyos egyéneknél (például azoknál, akik elhízottak, mivel a zsírsejtek is képesek termelni), de problémák lehetnek az ösztrogén metabolizmusában is, és megnövekedhet a xenoösztrogének bevitele (ezek az ösztrogén utánozzák a sajátunk hatásait, de túl erős hatásfokkal, idegen ösztrogéneknek hívjuk őket és külső forrásból jutunk hozzájuk) – mindegyik hozzájárulhat az ösztrogén-dominanciához.
Ösztrogén tudomány – minden, amit tudnod kell róla
Ösztrogén szó jelentése– ösztro: a női emlős termékeny időszaka + gén: generálni
Elsőszámú női nemi hormon. Felelős a másodlagos női jegyek kifejlődéséért (mellek, méh…) és a menstruáció létrejöttéért. Magyarul tüszőhormonnak is hívjuk, hiszen az ösztrogéncsúcs váltja ki a peteérést és tüszőrepedést. Termékeny korban a ciklus első felében van jelen és a petefészkekben termelődik. Zsírsejtekben raktározódik, szaporodik, és nem könnyen ürül ki. Kutatók úgy nevezik, hogy “Az élet angyala… a halál angyala”
A testben háromféle természetes ösztrogén termelődhet:
- Az ösztron vagy az E1 a menopauza után termelődő ösztrogénfajta
- Az ösztradiol vagy az E2 az ösztrogén különösen erős affinitású (hatású), melyet a petefészkek termelnek a reproduktív (termékeny) évek során.
- Az ösztriol vagy az E3 az ösztrogén gyenge formája, amely csakis a terhesség alatt termelődik
Ösztrogén feladatai és hatásai:
Mivel elsőszámú nemi hormonunk, sok feladata a női reproduktív szervekre irányul, hiszen felel a termékenységünkért és a ciklus fenntartásáért. Ezen túl az összes nőies jegy kialakulásában szerepe van, mint a nőies zsír eloszlása a testen, a melleink kifejlődése, a bőrünk, hajunk állapota és természetesen az agyunkra (és viselkedésünkre, érzelmeinkre) is igen erős hatással van (ezért egészen eltérő a nőkétől a férfi gondolkodás és érzelmi élet már egészen csecsemő kortól).
Feladatai összefoglalóan tehát:
- a női nemi jelleg kialakítása és fenntartása
- a tüsző érése a ciklus első felében
- a tüszőrepedés lehetővé tétele
- a petefészek-működés szabályozása
- a fogamzás feltételeinek biztosítása a méhben és a nemi szerveken
- a méhnyálkahártya felépítése
- a méhnyak váladék és a hüvelynedv termelése
- a nem vágy fenntartása
- a méhizomzat összehúzódása
- a testzsír nőies eloszlása
- só- és folyadék-visszatartás
- a sebgyógyulás elősegítése
- a csontállomány megtartása
- a bőr és erek rugalmassága
- a tejmirigyek kivezető járatainak fejlődése
Az ösztrogén lebontása /Ösztrogén anyagcsere:
Az ösztrogénnek le kell(ene) bomlania és távoznia kell(ene) a szervezetünkből, miután elvégezte hormon mivoltából fakadó feladatát és már ugye nincs rá szükség. Ahhoz, hogy az ösztrogén elhagyja a szervezetet, az ösztrogének egy ún. hidroxilációs folyamaton mennek keresztül, amelyért egy P-450 enzim felel. A már hidroxilált ösztrogének, vagyis ezek az ösztrogén melléktermékek (ösztrogén maradékok) ezután könnyedén képesek utazni a véráramban és képesek kiürülni a vizeletünkkel. Életmódunk, táplálkozásunk nagyban hozzájárul ahhoz, hogy szervezetünkben ez a lebomlás megfelelően zajlik-e.
Az ösztrogén lebontásának két útja lehetséges. Az első 2-hidroxi-ösztrogénhez vezet, a második pedig 16-hidroxi-ösztrogénhez vezet. A két ösztrogén bontási út aktivitásának aránya jelentős mértékben befolyásolja a hormonfüggő daganatok kialakulásának kockázatát (nőgyógyászati rák fajták). Ugyanis a 2-hidroxi-ösztrogén ösztrogénellenes hatású, így az ösztrogénfüggő daganatok rizikóját csökkenti. Ugyanakkor a 16-hidroxi-ösztrogén esetén az ösztrogénhatás fennmarad, így növekszik az ösztrogén-dominancia (és ezzel a nőgyógyászati daganatok kialakulásának esélye). A 16-hidroxi-ösztrogén gyulladásokat indukál, és kapcsolatba hozták az omega-6 zsírsavak magas szintjével, az alacsony pajzsmirigyfunkciókkal, az elhízással és a peszticidek toxikusságával. Túl sok 16-hidroxi-ösztrogént találtak lupus-os egyéneknél és más autoimmun betegségekkel és mellrákkal küzdőknél is.
Mikor fontos az ösztrogén lebontásra jobban odafigyelni?
- Komolyabb ösztrogén-dominanciás állapotnál
- Túl magas ösztradiol szint esetén
- Endometriózisnál
- Fogamzásgátló és más szintetikus hormonkészítmény szedése esetén
- Autoimmun betegségeknél és nőgyógyászati daganatoknál
Az ösztrogén-dominancia kockázata
A folyamatos ösztrogén bevitelnek köszönhetően létrejöhet az ösztrogén-dominancia, ami nem más, mint amikor túl sok ösztrogén van a szervezetünkben a progeszteronhoz képest – azaz felborul az egyensúly. Ilyenkor az ellensúlyozatlan és relatíve túl sok ösztrogén különféle nem kívánatos tüneteket és betegségeket okoz egy nő szervezetében. Az ösztrogén ellensúlyozásra egyes egyedül a progeszteron képes.
A fejlett országokban a megnövekedett ösztrogén-dominanciás esetek oka összefüggésbe hozható az étrendünkkel, a növényvédő-szerekkel és más vegyi anyagokkal való kitettséggel, és a xeno-ösztrogének jelenlétével azokban a termékekben, amelyeket minden nap használunk. Az ösztrogén-dominancia a férfiak és a nők problémája egyaránt.
Nőkben számos tünetet okoz, mint:
- PMS (menstruációt megelőző tünetek)
- Menstruáció minden típusú zavara
- Peteérés vagy ovuláció hiánya
- PCOS
- Meddőség vagy vetélés
- Endometriózis
- Mellcsomók, mellfeszülés, mellrák
- Miómák
- Pajzsmirigy alulműködés-elégtelenség
- Alacsony libidó
- Súlygyarapodás, kifejezetten hason, csípőn és combokon
- Krónikus fáradtság
- Szédülés, bizonytalanság érzés
- Homályos gondolkodás
- Memória zavar (rövidtávú)
- Hangulatváltozások (idegesség, nyugtalanság)
- Depresszió, ingerlékenység, pánikbetegség
- Epehólyag betegségei
- Hajhullás
- Androgén jegyek (fejtetői kopaszodás, hasi hízás, szőrösödés)
- Migrén, krónikus fejfájás
- Hipoglikémia (alacsony vércukor)
- Alvászavar
- Csontritkulás
- Lassú anyagcsere
- Folyadék visszatartás (ödéma)
- Allergiák: asztma, csalánkiütés, lisztérzékenység…
- Vérrög-képződés (trombózis, embólia, agyvérzés)
- Autoimmun betegségek: lupus, 1-es diabetes mellitus, szklerózis multiplex, hashimoto, stb.
Mi járul hozzá az ösztrogén-dominanciához?
Nagyon sok oka lehet ennek. Ha elhízott vagy, további nem kívánatos ösztrogént termelsz a testzsírban lévő aromatázon keresztül, és így túl sok ösztrogéned lesz. A testmozgás hiánya és a rossz emésztés hozzájárul a probléma fokozódásához. A fogamzásgátló tabletták és az ösztrogénpótló gyógyszerek ösztrogént tartalmaznak. A stressz csökkenti a progeszteron sejtekbe jutását és hasznosulását, így ösztrogén-dominanciához vezet. A környezetben vannak olyan ösztrogének (ezek a xeno-ösztrogének), amelyek úgy viselkednek, mint a test ösztrogénje, ami ösztrogén-dominanciához vezet.
Nőkben a magasabb progeszteronszint ellensúlyozza az ösztrogén-dominanciát. Ha sok stressz alatt van, akkor a stresszhormon, a kortizol szintje rendellenes lesz, ami túlterheli a májat, így az nem lesz képes hatékonyan bontani az ösztrogént. Van egy olyan jelenség tipikusan krónikus stressz esetén, amelyet úgy hívnak, hogy „progeszteron lopás”, amelyben a progeszteron előanyaga, a pregnenolon inkább kortizolt (anti-stressz hormont) készít, semmint progeszteront és így nem lesz elegendő progeszteronod az ösztrogén-dominancia ellensúlyozására.
Az ösztrogén-dominancia természetes terápiái
A szervezeted ösztrogénszintje attól függ, hogy mekkora mennyiségben termelődik ösztrogén vagy kerül be és mennyire tud kiürülni a testedből. Normális testtömegűnek kell lenned a megfelelő ösztrogén-egyensúly fenntartásához és ebben nagy szerepe van a testmozgásnak.
Ha ösztrogén-dominanciád van, akkor csökkentened kell a környezetből származó ösztrogéneknek való kitettségedet, a tested meg kell tisztítani a hormonrendszert károsító méreganyagoktól (hormonális tisztítókúra és étrend, máj támogatása, Indol3C), és támogatnod kell a májat, amely a szervezet ösztrogénkiürítésének fő szerve.
A máj felelős a hormonok anyagcseréjéért és az epével történő kiválasztásáért. Ha ez a folyamat nem történik meg, akkor az ösztrogén a testedben maradnak, és a zsírsejtekben tárolódik. Az edzés segít csökkenteni a test zsírtartalmát, és elősegíti a verejték általi természetes megtisztulást. A már feladatukat elvégzett hormonok is, akár a legtöbb méreganyag a májban kerül ártalmatlanításra, de ha ez nem sikerül maradéktalanul, akkor a zsírsejtekben tárolódik. (A máj tehermentesítése és támogatása a Ciklusharmonizáló módszer egyik alappillére.)
Mindemellett cél a hormonrendszered táplálása (makro- és mikrotápanyagok), és az egészséges hormonális egyensúly előmozdítása (természetes progeszteron, Ciklusharmonizáló étrend, hormonrendszert segítő szuperélelmiszerekkel, mint pl. a maca).
Ezeket az ételeket edd vagy kerüld ösztrogén-dominancia esetén
Ha ösztrogén-dominanciád van, akkor van pár olyan étel, amit érdemes enned és pár olyan, amit érdemes elkerülnöd.
Ezek azok az ételek, amiket enned kell:
- Lenmag – elősegíti az ösztrogén eltávolítását
- Bio húsok és tejtermékek
- Keresztesvirágú növények – ezek csökkentik az ösztrogén szintet
- Magas rosttartalmú zöldségek – mint az articsóka és a cékla – elősegíti az ösztrogén eltávolítását
- Babcsíra – megakadályozza az ösztrogén felszívódását a béltraktusban
- Brokkoli csíra – magas a szulforafán tartalom, ami sokkal jobban csökkenti az ösztrogénszintet, mint a kifejlett brokkoli
Ezek azok, amit kerülnöd kell:
- Túl sok kávé – növeli az ösztrogénszintet
- Szójatermékek (ez ellentmondásos, de érdemes elkerülni ezeket, ha nem erjesztettek) – különösen kerüld a tofut
- Feldolgozott vagy lunchhús (ödémát okoznak, és ösztrogént tartalmaznak)
- Tészta és fehér lisztből készült termékek – ezek kevés rosttartalommal rendelkeznek, tehát az ösztrogént nem segítik eltávolítani a testedből)
- Káros zsírok (hidrogénezett zsírok, pálmaolaj, növényi olajok túl magas omega-6 tartalom miatt, kivéve olívaolaj és a feldolgozott élelmiszerekben található transzzsírok)
- Alkohol – növeli az ösztrogénszintet és növeli az emlőrák kockázatát
Mivel tudod támogatni az ösztrogén lebontó folyamatot?
Van néhány dolog, amit megtehetsz annak érdekében, hogy az ösztrogén anyagcserét úgy irányítsd, hogy több 2-hidroxi-ösztrogént állíts elő metabolitként. Ez a következő néhány óvintézkedés:
- Elsősorban arról gondoskodjunk, hogy ne kerüljön további xeno-ösztrogén a szervezetedbe ételeidből vagy a környezetedből. Tehát tejet csak megbízható forrásból fogyassz, organikusan / otthon nevelt állatok húsával táplálkozz, amely nem tartalmaz sem xeno-ösztrogént, sem növekedési hormonokat! Organikusan (nem vegyszerekkel kezelt) termesztett zöldségeket és gyümölcsöket fogyassz! Minden erőddel kerüld a további xeno-ösztrogéneket (műanyagok, festékek, lakkok, stb.)!
- Gondoskodj az egészséges progeszteron szintedről! Ne feledd, a progeszteron az ösztrogén egyetlen ellensúlyozója.
- Egyél több keresztesvirágú növényt, például brokkolit, fehérrépát, kelbimbót, kelkáposztát, káposztát, retket és karfiolt, amelyek magas az indol-3-karbinolban (röviden Indol3C) és a diindolil-metánban (DIM), amelyek segítenek szabályozni az ösztrogén anyagcserét. Vedd magadhoz koncentrált formában az Indol3C-t táplálékkiegészítőben!
- Fogyassz több omega-3 zsírsavat, amelyekhez a tengeri halakból (vadon halászott) juthatsz, például a lazacot, a szardíniát és a tőkehalmájolajat (vagy halolajat szedj étrendkiegészítőben), a szabadon tartott, valamint fogyassz többet a kapirgálós tyúktojásból, az avokádóból, a diófélékből és a lenmagból.
- Egyél olyan ételeket, amelyekben magas a B6-vitamin, a B12-vitamin és a folsav tartalma.
- Fogyassz lenmagot és erjesztett szójatermékeket is. Ez ellentmondásos, és kerülendő, hogy magas ösztrogén körülmények között el kell kerülni, de ezek az ételek hozzájárulnak a 2-hidroxi-ösztrogén termeléséhez, így valószínűleg rendben vannak. (Feltétlenül frissen őröld meg a teljes nyers lenmagot.)
- Fogyj le és mozogj többet. A szervezetben lévő zsír tárolja a felesleges ösztrogént, hozzájárulva az ösztrogén-dominanciához.
- Próbálj több zöldséget fogyasztani (vegetáriánus étrend kúraszerűen), amely növeli a széklet ösztrogén kiválasztását és csökkenti a véráram ösztrogén szintjét.
- Fogyassz prebiotikus (vagy prebiotikus rostkomplexet) és probiotikus ételeket (házilag készített savanyúságokat, csontlevest, fermentált tejterméket, ha nem vagy a tejtermékekre érzékeny), hogy elősegítsd a bél mikroorganizmusainak egyensúlyát, ami nagy hatással van a test többi részének ösztrogén egyensúlyára.
- Csökkentsd a stresszt, mivel ez növelheti a kortizolszintet, kibillentve az ösztrogén és a progeszteron egyensúlyát a szervezetedben.
- Ha húst eszel, akkor válassz bio, legeltetett állat húsát és ugyanilyen tejtermékeket, amelyek hozzáadott hormonoktól mentesek (ahogy sajnos azoktól nem mentesek a nem organikusan táplált és nevelt állatok húsa és teje).
- Próbáld meg rendszeresen fogyasztani a gyulladásgátló gyógy- és fűszernövényeket, mint például a kurkumát és a gyömbért.
- Építs be sok rostot az étrendedbe, ami csökkenti az ösztrogén felszívódását az étkezés során, és növeli a széklet ösztrogén kiválasztását.
- Csökkentsd az alkoholfogyasztást, mivel az alkohol blokkolja az ösztrogén anyagcserét és növeli a test ösztradiolszintjét.
- Gondolj az ösztrogén egyensúlyt helyreállító kiegészítőkre, mint például az Indol3C, a maca, a máriatövismag, a rozmaring és a glutation (májtámogató).
Mi az a DIM illetve Indol3C?
A DIM teljes nevén: di-indolyl-methane vagy magyarul di-indol-metán, legtöbbször csak DIM-ként emlegetjük. A DIM egy fito (növényi) tápanyag és indol, amely csak keresztesvirágú növényekben található meg. Ilyenek a brokkoli, karfiol, káposzta-félék, kel, kelbimbó, stb.
A DIM-nek van anti-androgén és daganatellenes hatása. Ám klinikailag sokkal jobb eredményeket érünk el az indol-3-karbinollal, mint a DIM-mel.
Míg a keresztesvirágú zöldségek sok DIM-et és Indol3C-t tartalmaznak, nincs mód arra, hogy elegendő mennyiséghez jussunk ebből a tápanyagból csak ezen zöldségek bevitelén keresztül. Az Indol3C előnyeinek kiaknázása érdekében a legjobb a táplálékkiegészítő.
Az Indol3C jótékonyan befolyásolja az ösztrogén metabolizmusát: csökkentve a 16-hidroxi-ösztron metabolitokat és növelve a 2-hidroxi metabolitokat segíti az elő-daganatos és daganatos sejtek proliferációjának megakadályozását, és támogatja a szelektív apoptózist, a daganatos és humán papilloma vírussal (HPV) módosult sejtek programozott elhalását.
Így logikus, hogy az Indol-3-karbinol pótlása nagyon fontos annak érdekében, hogy minél hatékonyabban tudjuk lebontani az ösztradiolt. Egyszerűen fogalmazva ez az a hatóanyag, amely segít a szervezetnek lebontani/inaktiválni az ösztradiolt. Mivel az indol-3-karbinol csökkenti az ösztradiol szintet és az ösztradiol stimulálja a hormonérzékeny szöveteket, a pótlása ajánlott elsősorban női daganatos megbetegedések esetén és más, komolyabb ösztrogén-dominanciás állapotoknál.
PLUSZ TIPP: Támogasd jobban a hormonrendszeredet a Maca segítségével
A maca segíti az ösztrogén kontroll alatt tartását a szervezetben. A nem megfelelő időben magas vagy alacsony ösztrogénszintek megakadályozhatják, hogy a két női nemi hormon, az ösztrogén és a progeszteron között megmaradjon az egyensúly (ami megakadályozza a termékenységet és ösztrogén-dominanciás tünetekhez és betegségekhez vezethet). A maca rendszeres! fogyasztása hozzájárulhat a progeszteron szint emelkedéséhez, amely nélkülözhetetlen az egyensúly fenntartásához, egy egészséges terhességhez, a tünetmentes ciklushoz.
A férfiakban a túl sok ösztrogén merevedési zavart vagy libidó hiányt, alacsony spermiumszámot és alacsonyabb szintű spermatermelést eredményez. A macát használó férfiaknál megfigyelték, hogy megnövekedett libidójuk és egészségesebb spermájuk lett.
A maca egy adaptogén gyógynövény, amely támogatja az egészséges hormonrendszer működését, elősegítve mind az agyalapi mirigy, mind a mellékvese és a pajzsmirigy működését (mindegyik részt vesz a hormonális egyensúlyban). Az adaptogének növelik az elme-test stressz elleni ellenállását, növelik az általános vitalitást és az egészséget a nem-specifikus endokrin mirigyek (stressz-szabályozásért felelős mellékvese) támogatásával. Az adaptogénként elismert növények a betegek állapotában is képesek olyan folyamatot beindítani, ami normalizálja a test működését, nem mérgezőek, táplálóak, és hosszú távon fogyasztva is biztonságosnak tekinthetők.