D3-vitamin azaz a Napfény vitamin
A D3-vitamint (cholecalciferol) más néven a Napfény vitaminnak is hívhatnánk, mivel a bőrünkben termelődik, napfény hatására.
Naponta minimum 1 óra napozás, teljes testfelületen, fényvédő krémek használata nélkül biztosítana számunkra elegendő D3-vitamint. Ezt szinte egyikünk sem teszi meg, függetlenül attól, hogy Magyarországon vagy az Egyenlítő mentén élünk, a Naptól illetve a bőrráktól való félelmünk miatt.
A híres New England Journal of Medicine szerint a D-vitamin hiány mára világméretűvé vált az emberekben. Mára már bebizonyosodott, hogy a krónikus D-vitamin hiány olyan betegségekkel hozható összefüggésbe, mint például a gyulladásos (autoimmun) betegségek, az influenza, a vastagbél rák vagy a pikkelysömör.
D3-vitamin pótlás javasolt lehet mindazoknak, akik…
- kevés időt töltenek napon (gyermek és felnőtt egyaránt),
- vagy nem mediterrán területen élnek,
- hazánkban az őszi-téli időszakban mindenkinek,
- időseknek,
- várandós kismamáknak,
- bármilyen gyulladásos betegségben szenvedőknek,
- pikkelysömörben vagy krónikus ekcémában szenvedőknek,
- autoimmun betegeknek,
- magas vérnyomásban szenvedőknek,
- prosztata, végbél, petefészek, mellrákban vagy bőrrákban szenvedőknek,
- csontritkulásban vagy csontlágyulásban szenvedőknek,
- depressziótól szenvedőknek (SAD vagy téli depresszió),
- meddőséggel küzdő és/vagy PCOS nőknek.
A D3-vitamin egy lipofil vitamin, azaz zsírban oldódik. Éppen ezért a tökéletes bevitele a bőrünkön keresztül történhet (bőr -> bőr alatti zsírréteg). Ezt vagy napozással vagy D3-vitamin krém alkalmazásával tehetjük meg.
Biológiai hatásukat tekintve legaktívabb a D3-vitamin, amely a bőrben az ultraibolya sugárzás hatására keletkezik, előanyagából, a 7-dehidrokoleszterinből. Ez előbb a májban, majd a vesében alakul tovább, az aktív 1,25-dihidroxi-D-vitaminná (kalcitriollá).
Sok híreszteléssel ellentétben, a D-vitamin nem csupán a csontjainkat érinti (A D-vitamin elősegíti a kalcium és foszfor felszívódását a bélcsatornából, és közvetlenül befolyásolja a csontképződést), sok más funkciója is van az emberi szervezetben.
Kutatások
Az utóbbi években a kutatók újrakezdték a vizsgálatokat a D-vitaminnal és számos új és érdekes tanulmány látott napvilágot ebben a témában.
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy több évtizede már folytak nagyon komoly nemzetközi vizsgálatok, melyek arra kezdtek rávilágítani, hogy a D-vitaminnak komoly szerepe van a rák elleni és más gyulladásos, illetve autoimmun folyamatok elleni harcban, de bizonyos ellenérdekek ezeket sikeresen ellehetetlenítették.
Most viszont újrakezdhették, illetve folytathatták a vizsgálatokat és tanulmányokat, főleg az Egyesült Államok területén, melynek köszönhetően egyre többet és pontosabbat tudunk arról, hogy a D3-vitamin miért is olyan hatalmas segítség az emberi szervezet számára a rák és az autoimmun betegségek elleni harcban.
Miért dúl a D-vitamin hiány?
A D3-vitamin az a vitamin, melyet a test a napfény segítségével képes saját maga előállítani egy összetett folyamaton keresztül.
Ez viszont nem jelenti azt, hogy mivel van Nap, ezért nekünk van elegendő D3-vitaminunk, ellenkezőleg!
Egyre több nemzetközi tanulmány mutatja ki, hogy a gyermekek és felnőttek több mint 93%-a D-vitamin hiányos az egész világon.
Ezt olyannyira kell komolyan venni, hogy még az afro-amerikaiak, kelet-afrikaiak, latin-amerikaiak, az amerikai őslakosok, de még a szaud-arábiai emberek közel 100% -a is D-vitamin hiányos. Ezzel kapcsolatban érdemes a világhírű Mayo Klinika kutatásait olvasgatni.
Hogy miért? Azért, mert nem töltünk elég időt a napon, illetve ha töltünk is, azt mindenféle fényvédő faktoros krém használata mellett tesszük. Márpedig így nem jutunk D3-vitaminhoz.
Miért van szükségünk D3-vitaminra?
- Egyensúlyban tartja a szervezet kálcium szintjét
- Segíti a sejt differenciálódást
- Erőteljes immun rendszer modulátor (felerősíti a szervezet természetes védekező képességét)
- Szerepe van az inzulin kiválasztásban
- Csökkenti a magas vérnyomás rizikóját
- Segít megelőzni a csontritkulást
- Szerepet játszik bizonyos rák fajták elleni harcban
- Antidepresszáns
- Csökkenti az autoimmun betegségek kialakulásának rizikóját
- Csökkenti az ekcéma és pikkelysömör kialakulásának esélyét
A legújabb kutatások szerint a D-vitamin szerepet játszik az autoimmun betegségek megelőzésében, a szervezet elsavasodásának megszüntetésében és jótékony hatással van olyan betegségekre, mint a Sclerosis Multiplex, a Rheumatoid Arthritis és bizonyos rák típusok (mellrák, petefészekrák, vastagbélrák, prosztata rák, stb.)
Az alacsony D-vitamin szint különböző állapotokhoz, betegségekhez köthető:
- Rákos elváltozások: mellrák, petefészekrák, vastagbélrák és prosztata rák
- Izom gyengeség
- Gyulladások
- Depresszió
- Skizofrénia
- Psoriasis (pikkelysömör)
- Ekcéma
- Autoimmun betegségek, mint Sclerosis Multiplex, Rheumatois Arthritis, Diabetes Mellitus 1, Crohn betegség, Krónikus bélgyulladás, Magas vérnyomás
D-vitamin hiány egyéb tünetei:
- Rövidlátás
- Foghullás
- Gennyes fog, fogíny-gyulladások
- Megvastagodott boka-, térd- és kézízületek
- Alvászavar
- Pesszimizmus
- Ideg zavarok, ingerlékenység, izgatottság
- Fáradtság
- Csontlágyulás, csontritkulás
Napi ajánlott dózis
A D-vitamin ajánlott napi dózisa 400 IU-ban van meghatározva (nemzetközi egység). Ez a mennyiségű D-vitamin az abszolút minimum, amire a testnek szüksége van ahhoz, hogy elkerülje a katasztrofális egészségügyi problémákat.
A D-vitamin biztonságos. Nagyon sok ember keveri a D-vitamint az A-vitaminnal.
Szükségünk van mindkét vitaminra, hogy megőrizzük egészségünket, a D-vitamin az A-vitaminnal szemben azonban akkor sem toxikus, amikor nagyobb dózist veszünk be. A félelem a D3 vitamin túladagolásától tehát teljesen alaptalan.
Nem minden D-vitamin egyforma, több variánsa is létezik. A biológiailag aktívat D3-nak vagy kolekalciferolnak ismerjük. Néhány rossz minőségű táplálék kiegészítő tartalmazza az olcsóbb D2-t (ergocalciferolt). Azonban az emberi szervezetben a D2 nem aktív, így először át kell alakítani D3–á mielőtt bármi egészségre gyakorolt hatása lenne. Ez egy nagyon pazarló eljárás, főleg, mikor a kész D3 is rendelkezésre áll.
Dr. Abbas Qutab előadása szerint (2007. Szeptember, Houston) az általános ajánlott bevitelnek D-vitamin kiegészítőkből minimum 10 000 IU–nek kell lenni naponta.
Hogy vegyük magunkhoz?
Mindig, mindenben a természetes útra törekszünk. A legnagyobb mennyiségű D3-vitamint a legegyszerűbben a bőrünkön keresztül tudjuk felvenni, lásd napfény.
Ezt igyekszünk leutánozni, amikor tabletták helyett krém formájában, a bőrünkön keresztül visszük be a D vitamint.
Így egyrészt megkíméljük az emésztőrendszert a fölösleges terheléstől. Másrészt bőrön keresztül elegendő pont annyi hatóanyagot bevinni, amire szükségünk van, hiszen bőrön keresztül szinte a bevitt hatóanyag 100%-a hasznosul, míg szájon át legalább 7-szer több hatóanyagot kellene bejuttatni.
Tegyük fel, hogy napi 5,000 NE-et szeretnék magamhoz venni, mert annyira van szükségem. Ha tabletta formájában veszem magamhoz, akkor ennek a kb. 7-szeresét kell bevennem, azaz közel 35,000 NE-et, hiszen az emésztőrendszeren keresztül olyan sok hatóanyag elvész, lebomlik, hogy ha én 5,000 NE-et akarok a célba juttatni, 7-szer annyit kell elindítanom. Ha krémben viszem be, szinte semmi sem vész el, ezért tökéletesen elegendő pont annyi hatóanyagot bevinni, mint amennyit szeretnék, hogy célba is érjen. Azaz 5,000 NE a bőrre, és ebből 5,000 NE-et tud a szervezetem magáévá tenni és hasznosítani.
Használata egyszerű és gyors: reggelente egy meghatározott mennyiségű krémet (pl. 1 pumpányi=5.500 NE) a bőrünkbe masszírozunk, lehetőleg vékony bőrfelületnél. Mintha csak egy testápoló lenne, minden reggel öltözködés előtt.
Mint minden transzdermális módszernél, itt is az a csodálatos, hogy a hatóanyag lipofil, azaz a bőrön áthatolva előszeretettel raktározza magát a zsírsejtekben és onnan adagolja magát tovább a szövetekbe, véráramba, majd sejtekbe.
A szervezetünk ennél a megoldásnál maga dönti el, hogy a bevitt mennyiséggel mit tesz, abból mennyit és mikor használ föl, illetve mennyit raktároz el “ínséges” időkre.
Kinek ajánlott a D3-vitamin pótlása?
- Azoknak, akik kevés időt töltenek napon (gyermek és felnőtt egyaránt)
- Időseknek
- Várandós kismamáknak
- Pikkelysömörben vagy krónikus ekcémában szenvedőknek
- Autoimmun betegeknek
- Bármilyen gyulladásos betegségben szenvedőknek
- Magas vérnyomásban szenvedőknek
- Prosztata, végbél, petefészek, mellrákban vagy bőrrákban szenvedőknek
- Csontritkulásban vagy csontlágyulásban szenvedőknek
- Depressziótól szenvedőknek (SAD vagy téli depresszió)
- Meddő és/vagy PCOS nőknek
Kutatók úgy találták, hogy az alacsony (kisebb mint 15ng/ml) D-vitamin érték a szervezetben szinte minden betegség kockázatát megnöveli, a rákét, a szív és keringési betegségekét, a magas vérnyomásét, az agyvérzését, a PCOS-ét és a meddőségét.
D-vitamin és meddőség, D-vitamin és PCOS
Szerepet játszhat a kóros D-vitamin hiány a női terméketlenségben? Tényleg van szerepe az egészséges D-vitamin szintnek az ovuláció megtörténtében?
A meddőségi kutatások a fejük tetején állnak mióta felmerült egy új faktor ezen a területen…
Egyre több kutatási eredmény azt igazolja, hogy a kóros D-vitamin hiány kapcsolatban áll az anovulációval (ovuláció hiányával) és így a meddőséggel.
Egy több, mint meglepő Yale-tanulmány a Yale Egyetem meddőségi intézetében azt mutatta ki, hogy a meddő nők 93%-ának van nyilvánvaló, félreérthetetlenül komoly D-vitamin hiánya.
Ezek közül a hölgyek közül is a legnagyobb mértékű hiánya a PCOS (policisztás ovárium szindróma) nevű állapotban szenvedő nőknek volt. A második csoport, akik majdnem ilyen mértékű D-vitamin hiányt mutattak, a nem ovuláló nők voltak.
Ezen tanulmány vezető kutatója, Dr. Lubna Pál azt nyilatkozta, hogy “A tanulmányban résztvevő nem ovuláló illetve PCOS-től szenvedő nők közül egyetlen egynek sem volt normál vagy elfogadható D-vitamin szintje,- a legmagasabb vérben mért szint is csupán 10-15 ng/ml 25OHD (vitamin D3) szint volt, ami már egy klinikai D-vitamin hiányt jelez”.
A tanulmány eredményeit az Amerikai Reprodukciós Orvostudományi Társaság találkozóján jelentették be San Franciscoban.
“Az adott súlyos D-vitamin hiány világjárvány szintű előfordulása azt sürgeti, hogy alternatív megoldásként pótoljuk a hiányzó D-vitamint és ezzel elősegítsük az ovuláció megtörténtét. Ezzel a természetes megközelítéssel elkerülhetjük vagy legalábbis minimalizálhatjuk a a petefészkek túlstimulációját, és az ikerterhességek előfordulását.”
A fentebb említett súlyos D-vitamin hiány pótlása érdekében a PCOS-től szenvedő betegeknél heti 50 000–100 000 NE D3-vitamin-pótlás jön szóba, napi 1000–1500 mg kalciumpótlással együtt.
D-vitamin hiány kismamáknál
A legismertebb hiánybetegség az angolkór (amit az angolok természetesen nem angolkórnak, hanem “rickets”-nek hívnak), a csontok meglágyulása, ami Európa szegényei között főleg a XX. század elejéig volt gyakori, súlyos D-vitamin hiány esetén. De az elmúlt pár évtizedben azt is bebizonyították, hogy az alacsony D-vitamin érték a szervezetben szinte minden betegség kockázatát megnöveli, a rákét, a szív és keringési betegségekét, a magas vérnyomásét, az agyvérzését, a csontritkulásét, a PCOS-ét és a meddőségét, többek között.
A terhes nőknek különösen vigyázniuk kell, mert az alacsony D-vitamin szint a terhesség alatt nemcsak a magzat csontozatának fejlődésére van egy életre szóló rossz hatással, és megnöveli annak esélyét is, hogy a gyermek később cukorbeteg lesz (1-es számú cukorbetegséggel), de megnöveli a terhesség alatti vaginális fertőzés esélyét, és a császármetszés előfordulását is.
Ennek ellenére, különösen a téli hónapok alatt, az Európaiak közel fele nem jut elég D-vitaminhoz, és ez Észak-Európában a legsúlyosabb. Hiszen legfontosabb forrása ennek az anyagnak a természetes napfény, ami a megrövidült napok és a testünket betakaró téli ruhák miatt nem éri el a bőrünket. Ez az az időszak, amikor a norvégok D3 vitamin krémmel kenik magukat.
Nagyon kevés élelmiszerben van elegendő D-vitamin, ezek között vannak az úgy nevezett olajos halak, mint a hering, a lazac és a tonhal. Régebben csukamájolajat adtak a gyerekeknek olyan helyeken, ahol a halfogyasztás és az elegendő napfény nem voltak elérhetőek. Ma már nem divat a csukamájolaj, és részben ennek köszönhetően, részben annak, hogy a gyerekek egyre kevesebb időt töltenek a szabad ég alatt, és egyre többet a képernyők előtt, az angolkór újra megjelent.
Bár napi 10-15 perc napfény az arcokon és a karokon elegendő lenne ahhoz, hogy a D-vitaminhiány teljesen megszűnjön, ez jellemzően nincs meg a legtöbb kismamánál. Előfordul, főként a téli hónapokban, hogy hetekig nem látnak napfényt. Az ablaküveg, az autók szélvédője egyaránt kiszűri a D-vitamin termelést okozó ibolyán túli sugarakat.
Maradnak így a felírt bogyók, a terhes vitaminok… Egy friss vizsgálat szerint a kismamák 70 százalékának a vérében a szükségesnél jóval kevesebb D-vitamin volt. De hogyan történhetett ez meg, amikor kiváló magzatvédő vitamint szednek? Olyat, amiben állítólag minden benne van, amire szüksége van babának és mamának. A dobozon lévő listán ott virít a D-vitamin, és az, hogy “az ajánlott napi adag 100 százaléka”. Akkor mi nem stimmel?
Az “ajánlott napi adag” rejti a probléma okát. Miközben gyermekorvosok nagyjából egyet értenek abban, hogy napi 1.000-2.000, de inkább 5.000NE lenne minimálisan szükséges elfogyasztandó ebből a tápanyagból és a fent is említett napi egy órányi napozás ennek többszörösét is biztosítja, addig a magzatvédő vitaminok ennek csupán töredékét biztosítják. A magyar étrend pedig csupán egy tizedét vagy annál is kevesebbet…
A D3 vitamin bőrön át, krém formában megrendelhető itt vagy elérhető a Harmóniabolt webshopban.