A pajzsmirigy elégtelenség leggyakrabban a változó korba lépett hölgyeknél vagy szülés után jelentkezik. Ám olyan fiatal hölgyeknél is előfordul, akiknél ösztrogén dominancia van.
Pajzsmirigy alulműködés tünetei a következők lehetnek:
- Étvágytalanság
- Krónikus fáradtság
- Szorulás
- Depresszió
- Száraz bőr, haj
- Hajhullás
- Állandó gyulladás, megfázás
- Fázás
- Túlsúly
- Fájdalmas és erős menstruáció
- Lassú beszéd
- Fáradtság
- Hízás
Mintegy negyede az összes nőnek már a változókor előtt, és gyakran közben érintett a pajzsmirigy alulműködésben. Gyakran nehéz ezt az alulműködést labor vizsgálatokkal tisztán kimutatni. Pajzsmirigy alulműködésről beszélünk, ha a FT3 és Ft4 hormonok normál értéket mutatnak és csak a TSH van megemelkedve.
Mégis az érintetteket pajzsmirigy betegként kezelik – főleg, hogy a tünetek igen jellegzetesek. A kezelések eredményessége viszont egyáltalán nem kielégítőek. Ennek sok esetben az az oka, hogy a probléma gyökere nem a pajzsmirigynél keresendő, hanem az ösztrogén dominanciánál.
Az ösztrogén dominancia gyakran idéz elő indirekt pajzsmirigy alulműködést annak ellenére, hogy tulajdonképpen maga a pajzsmirigy probléma mentesen működik. A dominánsan ható ösztrogén megakadályozza ugyanis, hogy a pajzsmirigy hormonok (T-3 és T-4) a szervezetben igazán hatni tudjanak. Azaz a sejtek nem tudják a pajzsmirigy hormonokat megfelelően értékelni, ha ösztrogén dominancia áll fenn.
A szimptómák alapján úgy tűnik, hogy pajzsmirigy alulműködés (Hypothyerosis) van, holott a pajzsmirigy elegendő hormont termel. Ez a jelenség azáltal mérhető, hogy a pajzsmirigyet stimuláló hormon (TSH) szintje magas, a tulajdonképpeni pajzsmirigy hormonok T3 és T4 szintje viszont megfelelő.
Az értékek ilyen konstellációját az magyarázza, hogy a szervezet pajzsmirigy hormon-hiányt érzékel. Ezért több TSH-t termel, hogy a pajzsmirigyet intenzívebb hormontermelésre ösztönözze.
A szervezet nem tudja megítélni, hogy a pajzsmirigyhormon-hiányt a sejtekben nem egy valódi hormonhiány okozza, hanem az, hogy a sejtek a rendelkezésre álló hormonokat nem tudják megfelelően értékelni. (Ezt a jelenség úgy kell elképzelni mint az inzulinrezisztenciát).
Hogyan segíthet a természetes progeszteron a pajzsmirigy alulműködés esetén?
Pajzsmirigy alulműködéskor a túltengő ösztrogén egyszerűen blokkolja a pajzsmirigy hormontermelését.
Ezért párosul igen gyakran ez a probléma az ösztrogén dominancia más megjelenési formáival, többek között nagyon sok változó korba lépett hölgynél, de ugyanúgy fiatal hormonegyensúly zavarban szenvedő hölgyeknél is. Így az is előfordul, hogy nem vesszük észre, vagy nem tulajdonítunk túlzott jelentőséget a tüneteknek – hiszen nagy részük megegyezik az ösztrogén dominanciában egyébként előforduló tünetekkel.
Ahogy a progeszteron megszünteti az ösztrogéndominanciát, ami nyomja le a pajzsmirigy hormontermelést, úgy fog felszabadulni a pajzsmirigy termelődés fokozatosan és szűnnek meg a tünetek.
Pajzsmirigy gyulladás esetén a D3-vitamin pótlásával érhető el eredmény, hiszen a D3-vitamin az egyik legerősebb természetes gyulladáscsökkentő.
Mi a pajzsmirigy betegség kiváltó oka?
A kiváltó ok több lehet; mint a legtöbb krónikus betegségnél, a pajzsmirigy diszfunkciónál is multifaktoriális a háttér, azaz több faktor, több tényező lehet felelős a kialakult állapotért. Elég ritka az, amikor bizonyítottan csupán egy kiváltó oka van az állapotnak. Ezek az okok pedig a következők:
- Stressz (azaz mellékvese kifáradás) – a teljes pajzsmirigy labor és kortizol mérés igazolhatja
- Inzulin rezisztencia
- Genetikai faktor
- Hormonális egyensúlytalanság (mint ösztrogén dominancia)
- Táplálkozási zavar (éhezés)
- Jód hiány vagy többlet, Goitrogének (jódkötők)
- Endokrin diszruptorok (xeno-ösztrogének) – lásd itt
- Nehézfém terheltség – mint pl. higany – szűrési lehetőségről tájékoztatást adunk; ha nehézfém terheli a szervezetét, szakszerű tisztítókúrával megszabadulhat tőle, ebben kérje ki segítségünket!)
- Krónikus D-vitamin hiány
Lépések annak érdekében, hogy optimalizáljuk a pajzsmirigyműködést:
Kerüljük a xeno,- és szintetikus ösztrogéneket (beleértve a fogamzásgátló tabletták szedését) és kiemelten az alábbiakat:
- Csak tisztított vizet igyunk és abban fürödjünk! (pl. szereltessünk fel fordított ozmózisos víztisztító készüléket)
- Kerüljük a klóros medencékben való fürdőzést és a hipózást!
- Kerüljük a fluoridos fogkrémek használatát!
- Használjunk környezetbarát tisztítószereket!
- Kerüljük a rovarirtókat, permetszereket, gombaölőket!
- Kerüljük a ftalát és BPA tartalmú műanyagok használatát!
Amikor csak módunkban áll organikus (bio) gazdaságból származó élelmiszert fogyasszunk!
- Az organikus, azaz a bio-termékeket részesítsük előnyben! Együnk rostban gazdag ételeket, zöldséget, húst, halat, gyümölcsöket. A szója erőteljes ösztrogén-szerű hatása miatt kerülendő.
- A szerves jód pótlása egyszerű, ha szükséges, alga alapú tisztítókúrával például ügyesen megoldható. Azonban fontos tudni, hogy nem a jód-hiány a probléma gyökere, így a megoldás sem!
- Kerüljük a glutént (főlg Hashimoto-ban szenvedők)! A lehető legkevesebb glutén fogyasztására törekedjünk, mivel a glutén (gliadinok), mint pajzsmirigy diszruptor (zavaró) kerülendő! Hatása: kapcsolatba hozható az autoimmun pajzsmirigy betegséggel, a Hashimotoval; növelheti az Anti-TPO antitestek szintjét glutén-érzékenyeknél. Forrása: búza, rozs, árpa, tönköly, és nem glutén-mentes zab. Félkész és kész ételekben nagyon gyakran bújtatottan megtalálható!
Ne feledjük az összefüggéseket:
- Ha szükséges, támogassuk mellékvesénk működését! Amikor a mellékvese funkció le van gyengülve (lásd mellékvese fáradtság) krónikus stressz, szegényes étrend, környezeti mérgek vagy hosszú távú pajzsmirigy gyógyszerszedés miatt, a pajzsmirigy beteg helyzete tovább romolhat! A szintetikus pajzsmirigy hormonnal kívülről, mesterségesen felgyorsított anyagcsere komoly megterhelést (stresszt) jelent a szervezetnek, ami tovább gyengítheti a mellékvese funkcióját. Szakemberünk fel tudja mérni mellékveséje állapotát, amit laborvizsgálattal is alátámaszthat (kortizol, ACTH).
- Gondoskodjunk az ösztrogén-progeszteron egyensúlyról (szüntessük meg az ösztrogén dominanciát)!
- Gondoskodjunk róla, hogy ne legyen gyulladás a szervezetünkben! Ha szükséges, keressük meg a gócot a szervezetünkben. Valamint gondoskodjunk a megfelelő D3-vitamin szintünkről, hiszen a D3 a leghatékonyabb és leggyorsabb gyulladáscsökkentő és a hiánya gyulladásokhoz vezethet.
- Amennyiben szükséges, méregtelenítsünk! A méregtelenítés kulcsfontosságú a pajzsmirigy betegségek gyógyításában, mégis nagyon nem mindegy, hogy az hogyan történik! Bizonyított, hogy hirtelen fogyáskor a zsírsejtekben tárolt méreganyagok (így az endokrin diszruptotok is) a véráramba szabadulnak. Így pedig még kártékonyabbak, mert passzív állapotból aktív állapotba kerülnek. Kérje szakemberünk segítségét!
Diagnosztika:
- Ellenőrizzük a pajzsmirigy értékeinket: TSH, fT3, fT4, anti-TPO (illetve rT3 – Magyarországon még nincs a gyakorlatban az rT3 mérése, ezért kérje ki tanácsunkat). Amennyiben szükséges, kérjünk szakorvosunktól pajzsmirigypótló gyógyszert, amit az állapotunkat kiváltó ok megszüntetésével párhuzamosan alkalmazzunk!
Amit mindenképpen kerüljünk: pajzsmirigy működést megzavaró ételek, vegyszerek és gyógyszerek. Ezeket pajzsmirigy diszruptoroknak hívjuk és itt a lista róluk.
Hagyjon egy választ!
Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!